| Camera | 50MP+12MP+8MP+20MP Main, 13MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.76 Inches OLED Display | |
| Sim | Single SIM Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM | |
| OS | Android 10, EMUI 11, no shoppingmode Google Play | |
| Chipset | Kirin 9000 5G (5 nm) | |
| RAM | 12GB RAM | |
| Memory | 256GB ROM | |
| Battery | 4400mAh Li-Po Battery |
| Name | Huawei Mate 40 Pro plus 5G |
|---|---|
| Model | Mate 40 Pro plus 5G |
| Price | Tk 1,45,000 |
| Brand | Huawei |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2020, October 22 |
|---|---|
| Launch Date | Available. Released 2020, November 01 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Network 5G | 1, 3, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 79, 80, 84 SA/NSA/Sub6 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.76 inches, 115.7 cm2 (~94.1% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1344 x 2772 pixels, 18.5:9 ratio (~456 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | Yes |
| Display Screen Protection | No |
| Primary Camera | 50MP 12MP 8MP 20MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 13MP |
| Camera Features | Leica optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/480fps, 720p@960fps, 720p@3840fps, gyro-EIS 4K, 1080p |
| Body Dimensions | 162.9 x 75.5 x 8.8 mm (6.41 x 2.97 x 0.35 in) |
|---|---|
| Body Weight | 230 g (8.11 oz) |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Glass front, glass back, aluminum frame |
| Operating System | Android 10, EMUI 11, no shoppingmode Google Play Services |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.13 GHz Cortex-A77 & 3x2.54 GHz Cortex-A77 & 4x2.04 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G78 MP24 |
| Chipset | Kirin 9000 5G (5 nm) |
| Memory Internal | 256GB UFS 3.1 ROM |
|---|---|
| Memory External | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Ram | 12GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4400 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No 32-bit/384kHz audio |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Face ID, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast charging 66W Fast wireless charging 50W Reverse wireless charging 5W |
Lively smart phone.
Display: 12.9 Inches LCD Display
Camera: 12MP+10MP Main, 12MP Front Camera
Chipset: Apple M2 Chipset
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 16
Battery: Li-Po 10758 mAh (40.88 Wh), non-removable Battery
View Details →
Display: 12.9 Inches LCD Display
Camera: 12MP+10MP Main, 12MP Front Camera
Chipset: Apple M2 Chipset
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 16
Battery: Li-Po 10758 mAh (40.88 Wh), non-removable Battery
View Details →
Display: 11.0 Inches Liquid Retina IPS LCD Display
Camera: 12MP+14MP+TOF 3D Main 12MP Front
Chipset: Apple M2
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 16.1
Battery: Li-Po 7538 mAh Battery
View Details →
Display: 12.9 Inches XDR mini-LED LCD Display
Camera: 12MP+10MP+TOF 3D LiDAR Main, 12MP Front
Chipset: Apple M1
RAM: 16GB RAM
OS: iPadOS 14.5.1, upgradable to iPadOS 14.6
Battery: Li-Po (40.88 Wh), non-removable battery
View Details →
Display: 6.1 Inch XDR OLED Display
Camera: 12MP+12MP main, 12MP front
Chipset: Apple A15 Bionic (5 nm)
RAM: 6GB RAM
OS: iOS 16
Battery: 3279 mAh battery
View Details →
Display: 6.76 inches OLED Display
Camera: 50MP+12MP+20MP Main, 13MP Front
Chipset: Kirin 9000 5G (5 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 10
Battery: 4400 mAh Li-Poly Battery
View Details →
Display: 6.06 inches Super Retina XDR OLED Display
Camera: 13MP+13MP+13MP Main, 13MP Front
Chipset: Apple A14 Bionic
RAM: 8GB RAM
OS: iOS 14
Battery: 4440 mAh Non-removable Li-Ion Battery
View Details →